← uz sākumu
2008.gada 08.jūlijs (12)

Nokia E71 īss apmurgojums un iPhone gone again

Faili   Sākšu uzreiz ar to, ka Nokia E71 un iPhone ir nesalīdzināmi aparāti - tie vienkārši atrodas katrs savā stūrī mērķauditorijas ziņā. Abi būtībā pilda ļoti līdzīgas funkcijas, tikai to, ko dara viens, otrs dara labāk. Kur vienam mīnuss, tur otram pluss. Kā iņ un jaņ, ja gribiet :) Bet, neskatoties uz to, jebkurš jauns dārgā gala tālrunis tiek ar to salīdzināts automātiski. iPhone ir jaunas atskaites punkts tālruņu pasaulē - baigos jaunumus es te vēstu, ne ? :)

Man subjektīvi ikdienas priekšrocības pār iPhone ir QWERTY klaviatūra. Uz iPhone tā man bija reāla problēma, jo ekrāna klava SMSošanai ir nogurdinoša (lai neteiktu vairāk) - var, bet tas prasa neadekvātu koncentrāciju vai backspace spaidīšanu - braucot auto pamēģiniet uzrakstīt SMSu (esmu profesionāls blakussēdētājs) ;) - noķēru sevi pie domas, ka aizvien vairāk tā vietā, lai ātri nodotu info SMSā zvanīju un tērēju laiku sarunai, jo tas bija ērtāk.
Nokia E71 šī problēma atkrīt, nemaz jau nerunājot par to, ka esot pie Maca pateicoties BPE2 jebkurā brīdī nospiežot CMD+F11 es varu uzrakstīt SMS, vai vienkārši uz ekrāna nospiežot Reply varu uzrakstīt uz SMS atbildi (jā, ienākošie SMSi smuki parādās uz Maca ekrāna).Beidzot salīdzinājumā ar E61i ir iespējams normāli un ātri atrast kontaktu vienkārši sākot rakstīt vārdu vai uzvārdu sākotnējā skatā + tiek piedāvātas arī uzreiz iespējas ne tikai sazvanīt, bet sakontaktēt visos citos iespējamajos veidos. SMS rakstīšana is a breeze.

Ak jā, un vai es esmu teicis, ka Nokiām kontakta balss izsaukšana arī strādā ? Es joprojām esmu pārsteigts (pirmoreiz to noprovēju septembrī uz E61i), ka tas tiešām ir paveikts.

Nemaz nepieminēšu ātro zvanu iespēju zem cipariem.

Tāpat salīdzinājumā ar iPhone es beidzot varu izlasot interesantu ziņu nokopēt tās URLi un iepostēt mac.tunt.lv, lai arī pārējie var izlasīt. Un vēl jo vairāk es varu PAT bildes saglabāt un uploadot :) Pat šo apskatu es varētu veikt no E71.

Vienvārdsakot - QWERTYrules!

Pamēģināju un varu apgalvot, ka izmantojot balss izsaukšanu es varu piezvanīt neskatoties ekrānā.

Tāpat arī synchronizācija izveicama bez vadiem - iSync caur Bluetooth un lieta darīta.

Iebūvētā kamera neko daudz nav dižāka par iPhone, tomēr ir forša autofokusa iespēja, kas ļauj beidzot nobildēt kādu teksta gabalu, kuru negribas pārrakstīt (A4 lapu var salasīt normāli).

Nemaz neminēšu Print, VoiceRecording, MovieCapture, QuickOffice un GPS, kuri mani maz satrauc, bet jā, strādā. Balsi ierkasta, filmas ražo, dokumentus ver, ceļu rāda.

Par WEB runājot varētu teikt, ka iPhone neviens nestāv līdzās. Tā ir. Tikai viens mazs nēēēēēēnormāli kaitinošs sīkums. iPhone Safari galīgi un absolūti nedraudzējas ar Cache. Vietas tajā ir pa pilnam (man bija puse no 8GB brīva), bet nē katras ~3-5min. viš ņem un lapu lādē no jauna - WTF? Vai tas ir speciāli tā uztaisīts, lai vietējais AT&T varētu nopelnīt uz trafika ? Tas pats attiecas uz GoogleMapiem.

Tātad subjektīvi vs. iPhone:
- zvanu veikšana;
- lietojama QWERTY klava, fiziskas pogas;
- integrācija ar Mac (paradoksāli!);
- bezvadu sync;
- copy-paste;
- web, cache un iespēja saglabāt failus;
- Send > Bluetooth.Ar Palm Treo salīdzinot ir sajūta, ka E71 ir tāds, kādam bija jābūt nākošajam Palm Treo aiz 680tā. Nevis tiem krapainajiem Palm Centro ar WinMobili. E71 ir mantojis Treo klaviatūru - pat rakstīt latviski nav apgrūtinoši - parasti es šo iespēju izmantoju tikai pievienojot kontaktus, bet tagad pats to neapzinoties rakstu pat SMSus latviski ;) Kaitinošs mīnuss - pārslēdzoties uz cipariem un rakstot IP adresi punkta vietā liekas tā taustiņa alternatīvais ":" - tāpat lai uztaisītu ctrl+c no sākuma jānospiež option taustiņš, lai pārslēgtu chr uz tā alternatīvo ctrl - stulbi, bet pagaidām vēl neizved no pacietības.

Salīdzinot ar Nokia E61i ir laboti visi kaitinošie sīkumi (nu gandrīz):

 • ir laboti paša aparāta izmēri - E61i bija grūti turēt, nemaz nerunājot par to cik ugly tas izskatījās;
 • kontaktu uzmeklēšana;
 • kalendāra ieraksta izveide beidzot ir daudz loģiskāka un ātrāka - ieejam kalnendārā, izvēlamies dienu, aizšļūcam līdz vajadzīgajam laikam, sākam rakstīt, nospiežam Gatavs - darīts;
 • Out of memory - beidzot vairs ne reizi nav mocījis, bet tas arī saprotami, jo gan RAMa, gan iekšējās lietojamās atmiņas ir aptuveni 5-6 reizes vairāk - Aleluja!
 • beidzot ir arī meklēšana - gan pašā aparātā jebko, gan tantei googlei var viskautko uzprasīt


Pagaidām gan paliek pēdējā neskaidrība, kas būs ar WiFi dažādos tīklos. Iepriekšējais E61i ne par ko nebija pierunājams strādāt ar atsevišķiem Linksys routeriem. E71 saniķojās brīdī, kad gribēju to pieslēgt reizē ar MacBook Pro pie MacBook nošārēta WiFi - pa vienam? lūdzu. kopā? nekādi... līdz beidzot uzraku, ka pie vainas iespējams esot MTU izmēri un PowerManagments uz Nokias. Noņēmu Powermanagementu ieliku kartē failiņu, kurš itkā pamaina MTU izmēru uz 1500 no WiFi raksturīgā MTU 1492 un viss aizgāja. Bet izmēģināti pa ceļam tika tik daudz varianti, ka pārliecības par tieši šo risinājumu nav. Šak vai tā iet un strādā. Pieslēgties mājas Airport Extreme, protams, nebija nekādu problēmu.

Mūzikas klausīšanās un atskaņošana protams, ne tuvu nestāv iPhone, lai arī iPhone defaultās austiņas nav nekas īpašs. Un kurš briesmonis izdomāja tieši tādas handsfree stereo austiņas ielikt E71 komplektā ? Tās ir vienkārši b-r-i-e-s-m-ī-g-a-s. Lētie FIRST radio aparāti skan dzīvāk - YAK! Un vēl tas 2.5mm štekeris - nu kāpēc ? Lai atkal būtu jāliek briesmīga pāreja, ja negribi klausīties ar līdzdoto krapu ? .... Cik tur tagad tas Shuffle knaģis maksā ? būs jāiet jāpaskatās vai jāiet kopsolī ar valdību un ekonomējot jālieto vecais 30GB Video iPods (par valdību un ekonomēšanu es, protams, ironizēju).

Vai E71 ir perfekts un vai tam nav ko uzlabot? Pavisam noteikti nē un uzlabot vēl ir daudz daudz ko. Piemēram:

 • pati symbian vadība ir jānovienkāršo - visādu parametru mainīšana izmētāta pa dažādām vietām - tā piem. vislaik jāpiedomā, kur bija tā vieta kur DNS var pamainīt, katreiz ar minēšanu meklē to Savienojumi ikonu, kur tas varētu būt paslēpts, jo Savienojumi ir vismaz trīs vietās (katram sava nozīme protams). Tāpat ringtoņu izvēles ir vismaz divas - uz ko attiecas kopējā ? nav ne jausmas. Un tamlīdzīgi nevajadzīgi saskarnes sarežģījumi.
 • tam kamera priekšā un kamera pakaļā, bet pielāgot ekrāna gaišumu atbilstoši apkārtnes apgaismojumam tas nejēdz - kaut kas tur noraustās, bet reāli tāpat vislaik jālien settingos un 2x dienā jāmaina - dienā pa tumšu, gultā ziņas lasot spiež acī.
 • klaviatūras atslēgšanas taustiņi ir ekskluzīvi tiem, kas telefonu tur labajā rokā. Kāpēc to nevar uztaisīt definējamu - piem. doubleclick uz lielās centra pogas?
 • epasta programma joprojām neko nav dzirdējusi par filtriem un fontu izmēri un atstarpes starp tekstiem e-pastos ir nepiedodami lieli.
 • USB kabelis - kāpēc atkal kaut kāds vēl cits standarts telefona ligzdai ? ar ko bija slikts parastais kā 6120 ?
 • normālu 3.5mm austiņu ligzdu !


Secinājumi:
Neskatoties uz visiem mīnusiem Nokia E71 pavisam noteikti ir šobrīd labākais no visiem mums pieejamajiem biznesa klases tālruņiem. Tam šobrīd nav sāncenšu.

  
 

_________ papildus... _________

» mhm, iPhone is Back19.maijs (5)
» iPhone is gone25.marts (21)
    Unima       2008-07-08, 16:05
- nu, bet tomeer, es ljoti gribeetu dzirdeet Tavas domas par mobileme. it kaa jau ne pa teemu, bet gan jau Tu sho lietu apdomaaji shkjiroties no iPhone un iegaadaajoties Nokia, ar kuru kaa saprotu, shis mobileme serviss Tev mazliet iet garaam.
par rakstu. kaa vairaakumaa gadiijumu, interesants. iekrita aciis vairaakkaart uzsveertais - subjektiivi bet taa jau ir, citaadi mees - ifonisti Tevi bez saals noeestu principaa piekriitu visaam lietaam ko esi uzsveeris kaa iPhone miinusus un Nokia plusus. it sevishkji jau runaajot par copy/paste un save as ... par sms rakstiishanu, man paldies dievam tas nav aktuaali, man neraksta, es nerakstu ...
paldies par labu rakstu.
    Leopards       2008-07-08, 18:01
- Mani piemēram pilnībā apmierina Nokia E90, zvanot parasts telefons, sērfojot inetā, rakstot īsziņas utt. pilvērtīga klaviatūra.
Pie lielā izmēra un svara jau pieradu. Problēmu nav, tik dīda velme pamēģināt kaut ko no Win mobile pasaules.
iPhone 3G arī nopirkšu, tik kā mantiņu, bet ne kā nopietnu telefonu.
       Boo >Leopards       2008-07-08, 18:09
- es pie tām dimensijām nespētu pierast Un WinMobili pamēģini - es te laiku pa laikam daboju at HTC puspiespiedu kārtā spēlēties. Vedējtēviš paņēmis kaut kādu te. Parasti viss beidzas ar to, ka es viņu piesmeju par šo pirkumu. Man te nesen prasīja lai es viņam GPRSu piedaboju... khmmm.... garš stāsts īss - visi settingi pareizi GPRSa nav Trīs reiz pamēģināju un metu mieru - teicu lai iet pie LMT un tiem smadzenes kastrē
    Jealousy       2008-07-14, 14:29
- Skat ko biju palaidis garām Apsveicu

BTW - ambient sensoram ir jābūt. Manam 51 viš strādā perfekti un ar gaišuma atšķirībām problēmu nav.
       Boo >Jealousy       2008-07-15, 12:13
- būt jau viš ir - tikai dienā pa tumšu naktī pa gaišu
          e71 lietotaajs >Boo       2008-08-13, 12:16
- The Swedish no 1 mobile magazine, Mobil, has tested Iphone and E71 in their latest issue. They always do very careful testing of all functionality, performance and software programmes and rates the phones according to their own rating system.

E71 scores 84 points while Iphone gets 80 points.

The comments are:

E71 Headline: "Double faces - the expression "Power package" is a well used cliché but the Nokia E71 does really deserve the labelling".

The performance test comment: "Best result ever for a mobile phone in our bench-marking tests. And Nokia E71 feels fast in general and can manage running several functions at the same time."

Pros: Software, key board, usability, in-built gps, turbo-3G, wlan, good radio and music player.
Cons: No real earphone contact, no perfect camera.

Iphone Headline: "Revolution with exception - superior in many areas but retarded in others. When Iphone is finally comes to Sweden, it is impressive in several ways but the GPS and the camera are among the disappointments."

The performance test comment: "When talking about performance, Iphone does not allow a real test. You can only try one function at a time since Iphone is lacking multi-tasking. And even then it can happen that is takes a couple of seconds before you can change between two programmes"

Pros: Simple and easy to use, the possibilites to get online, email and web.
Cons: Lousy GPS, lacks MMS, lousy camera, no multi-tasking, can not be used as a modem.
             Mārtiņš >e71 lietotaajs       2008-08-20, 20:06
- Es sāku ar treo, tad samsungu i600 un gandriz jau pēgāju uz iPhone, bet par laimi parādījās E71! Viss notiek jo QWERTY tiešām rullē! un visādi citi sīkumi (ātrums, ērtums, customuzācija) u.t.t.
                rudy >Mārtiņš       2008-09-09, 15:44
- Nokia E71: Mans sapņu telefons!!! NOKIA, plāns, ātrs, funkcijām bagāts un vienkāršs. Ir arī viens mīnuss - QWERTY tastatūra ir diezgan "sīciņa". cilvēkiem ar "palielākiem" pirkstiem varētu būt apgrūtinoši un pat neiespējami to izmantot...
Pat neskatoties uz šo mazo trūkumiņu tas ir mans telefons!!!
                   ggg >rudy       2008-09-23, 16:53
- Par klaviatūru nepiekrītu. Domāju, ka ar saviem cīsiņiem spiedīšu trīs taustiņus reizē, bet nekā, mazās apaļās podziņas ir ļoti reljefas un spiežas precīzi. Vēl neesmu iegādājies, bet domāju pirkt šo aparātu.
                      Boo >ggg       2008-09-23, 17:23
- man arī bija precīzi tāds pats pārsteigums
                Jaukais >Mārtiņš       2009-09-01, 16:42
- Man arī ir E71 nu neteikšu ka viņš ir ātrs..brīžiem pat uzkaras!Un programmatūru atjaunoju vienmēr kā tik jau parādās Nokias mājaslapā.Telefons labs neko sliktu nevar teikt ja neskaita briesmīgo sarkano ieslēgšanas pogu.Vēl priekš biznesa klases telefona un protams cena ko esmu samaksājis ir absolūta vilšanās dermantīna maciņā..man tas izjuka burtiski pēc četriem mēnešiem..nu tāda laža!!!Var padomāt ka samaksājot pa telefonu ap 300LS tu nēesi pelnījis komplektācijā īstas ādas maciņu.Mans ieteikums:pieliekat tad vēl piecus LS klāt un neblamējaties Nokia! Par GPS runājot:nu varēja jau laist lai viss strādā uzreiz nevis atkal kautkādas trial versijas pēc tam atkal ej nu pērc kautkur..Nez kādēļ Tom Toms uzreiz iet un neprasa vēl kautkādu papildus piķi lai grūž iekšā! Bieži klausos mūziku ar Nokias bluetooth austiņām teikšu tā ka skaņa stingri atpaliek no Sony Ericssona bet nu šis arī nav muzikālais telefons..tas tā salīdzinājumam.Vēl čakars ar epastu..saņemt no inboxa varu visu nav nekādu problēmu bet nosūtīt neko!Ko tik nēesmu darījis nekā!Operātors futbolē pie Inboxa un otrādi..nekādu rezultātu!Pašmācības ceļā iemācījos pārinstalēt valodas kā arī atbloķēt telefonus..ja kādam interesē raxti!Par tādu joku darbnīcā prasa 18LS..par 15 minūšu darbu!)Tie vēl nav pamodušies no treknajiem laikiem.. Secinājums: Nokia E71 labs telefons ar dažiem mīnusiem kā jau jebkuram telefonam pērc nenožēlosi!
    cipis       2008-09-22, 19:20
- Tikko pamanīju, ka šis raksts pieliks Nokia's lapā kā lietotāju atsauksmes!
[Links]

Ar to arī apsveicu!

↑ uz augšu ↑
Mana foto plūsma →

RSS