Nokia E71 īss apmurgojums un iPhone gone again
Sākšu uzreiz ar to, ka Nokia E71 un iPhone ir nesalīdzināmi aparāti - tie vienkārši atrodas katrs savā stūrī mērķauditorijas ziņā. Abi būtībā pilda ļoti līdzīgas funkcijas, tikai to, ko dara viens, otrs dara labāk. Kur vienam mīnuss, tur otram pluss. Kā iņ un jaņ, ja gribiet :) Bet, neskatoties uz to, jebkurš jauns dārgā gala tālrunis tiek ar to salīdzināts automātiski. iPhone ir jaunas atskaites punkts tālruņu pasaulē - baigos jaunumus es te vēstu, ne ? :)

Man subjektīvi ikdienas priekšrocības pār iPhone ir QWERTY klaviatūra. Uz iPhone tā man bija reāla problēma, jo ekrāna klava SMSošanai ir nogurdinoša (lai neteiktu vairāk) - var, bet tas prasa neadekvātu koncentrāciju vai backspace spaidīšanu - braucot auto pamēģiniet uzrakstīt SMSu (esmu profesionāls blakussēdētājs) ;) - noķēru sevi pie domas, ka aizvien vairāk tā vietā, lai ātri nodotu info SMSā zvanīju un tērēju laiku sarunai, jo tas bija ērtāk.
Nokia E71 šī problēma atkrīt, nemaz jau nerunājot par to, ka esot pie Maca pateicoties BPE2 jebkurā brīdī nospiežot CMD+F11 es varu uzrakstīt SMS, vai vienkārši uz ekrāna nospiežot Reply varu uzrakstīt uz SMS atbildi (jā, ienākošie SMSi smuki parādās uz Maca ekrāna).Beidzot salīdzinājumā ar E61i ir iespējams normāli un ātri atrast kontaktu vienkārši sākot rakstīt vārdu vai uzvārdu sākotnējā skatā + tiek piedāvātas arī uzreiz iespējas ne tikai sazvanīt, bet sakontaktēt visos citos iespējamajos veidos. SMS rakstīšana is a breeze.

Ak jā, un vai es esmu teicis, ka Nokiām kontakta balss izsaukšana arī strādā ? Es joprojām esmu pārsteigts (pirmoreiz to noprovēju septembrī uz E61i), ka tas tiešām ir paveikts.

Nemaz nepieminēšu ātro zvanu iespēju zem cipariem.

Tāpat salīdzinājumā ar iPhone es beidzot varu izlasot interesantu ziņu nokopēt tās URLi un iepostēt mac.tunt.lv, lai arī pārējie var izlasīt. Un vēl jo vairāk es varu PAT bildes saglabāt un uploadot :) Pat šo apskatu es varētu veikt no E71.

Vienvārdsakot - QWERTYrules!

Pamēģināju un varu apgalvot, ka izmantojot balss izsaukšanu es varu piezvanīt neskatoties ekrānā.

Tāpat arī synchronizācija izveicama bez vadiem - iSync caur Bluetooth un lieta darīta.

Iebūvētā kamera neko daudz nav dižāka par iPhone, tomēr ir forša autofokusa iespēja, kas ļauj beidzot nobildēt kādu teksta gabalu, kuru negribas pārrakstīt (A4 lapu var salasīt normāli).

Nemaz neminēšu Print, VoiceRecording, MovieCapture, QuickOffice un GPS, kuri mani maz satrauc, bet jā, strādā. Balsi ierkasta, filmas ražo, dokumentus ver, ceļu rāda.

Par WEB runājot varētu teikt, ka iPhone neviens nestāv līdzās. Tā ir. Tikai viens mazs nēēēēēēnormāli kaitinošs sīkums. iPhone Safari galīgi un absolūti nedraudzējas ar Cache. Vietas tajā ir pa pilnam (man bija puse no 8GB brīva), bet nē katras ~3-5min. viš ņem un lapu lādē no jauna - WTF? Vai tas ir speciāli tā uztaisīts, lai vietējais AT&T varētu nopelnīt uz trafika ? Tas pats attiecas uz GoogleMapiem.

Tātad subjektīvi vs. iPhone:
- zvanu veikšana;
- lietojama QWERTY klava, fiziskas pogas;
- integrācija ar Mac (paradoksāli!);
- bezvadu sync;
- copy-paste;
- web, cache un iespēja saglabāt failus;
- Send > Bluetooth.Ar Palm Treo salīdzinot ir sajūta, ka E71 ir tāds, kādam bija jābūt nākošajam Palm Treo aiz 680tā. Nevis tiem krapainajiem Palm Centro ar WinMobili. E71 ir mantojis Treo klaviatūru - pat rakstīt latviski nav apgrūtinoši - parasti es šo iespēju izmantoju tikai pievienojot kontaktus, bet tagad pats to neapzinoties rakstu pat SMSus latviski ;) Kaitinošs mīnuss - pārslēdzoties uz cipariem un rakstot IP adresi punkta vietā liekas tā taustiņa alternatīvais ":" - tāpat lai uztaisītu ctrl+c no sākuma jānospiež option taustiņš, lai pārslēgtu chr uz tā alternatīvo ctrl - stulbi, bet pagaidām vēl neizved no pacietības.

Salīdzinot ar Nokia E61i ir laboti visi kaitinošie sīkumi (nu gandrīz):

 • ir laboti paša aparāta izmēri - E61i bija grūti turēt, nemaz nerunājot par to cik ugly tas izskatījās;
 • kontaktu uzmeklēšana;
 • kalendāra ieraksta izveide beidzot ir daudz loģiskāka un ātrāka - ieejam kalnendārā, izvēlamies dienu, aizšļūcam līdz vajadzīgajam laikam, sākam rakstīt, nospiežam Gatavs - darīts;
 • Out of memory - beidzot vairs ne reizi nav mocījis, bet tas arī saprotami, jo gan RAMa, gan iekšējās lietojamās atmiņas ir aptuveni 5-6 reizes vairāk - Aleluja!
 • beidzot ir arī meklēšana - gan pašā aparātā jebko, gan tantei googlei var viskautko uzprasīt


Pagaidām gan paliek pēdējā neskaidrība, kas būs ar WiFi dažādos tīklos. Iepriekšējais E61i ne par ko nebija pierunājams strādāt ar atsevišķiem Linksys routeriem. E71 saniķojās brīdī, kad gribēju to pieslēgt reizē ar MacBook Pro pie MacBook nošārēta WiFi - pa vienam? lūdzu. kopā? nekādi... līdz beidzot uzraku, ka pie vainas iespējams esot MTU izmēri un PowerManagments uz Nokias. Noņēmu Powermanagementu ieliku kartē failiņu, kurš itkā pamaina MTU izmēru uz 1500 no WiFi raksturīgā MTU 1492 un viss aizgāja. Bet izmēģināti pa ceļam tika tik daudz varianti, ka pārliecības par tieši šo risinājumu nav. Šak vai tā iet un strādā. Pieslēgties mājas Airport Extreme, protams, nebija nekādu problēmu.

Mūzikas klausīšanās un atskaņošana protams, ne tuvu nestāv iPhone, lai arī iPhone defaultās austiņas nav nekas īpašs. Un kurš briesmonis izdomāja tieši tādas handsfree stereo austiņas ielikt E71 komplektā ? Tās ir vienkārši b-r-i-e-s-m-ī-g-a-s. Lētie FIRST radio aparāti skan dzīvāk - YAK! Un vēl tas 2.5mm štekeris - nu kāpēc ? Lai atkal būtu jāliek briesmīga pāreja, ja negribi klausīties ar līdzdoto krapu ? .... Cik tur tagad tas Shuffle knaģis maksā ? būs jāiet jāpaskatās vai jāiet kopsolī ar valdību un ekonomējot jālieto vecais 30GB Video iPods (par valdību un ekonomēšanu es, protams, ironizēju).

Vai E71 ir perfekts un vai tam nav ko uzlabot? Pavisam noteikti nē un uzlabot vēl ir daudz daudz ko. Piemēram:

 • pati symbian vadība ir jānovienkāršo - visādu parametru mainīšana izmētāta pa dažādām vietām - tā piem. vislaik jāpiedomā, kur bija tā vieta kur DNS var pamainīt, katreiz ar minēšanu meklē to Savienojumi ikonu, kur tas varētu būt paslēpts, jo Savienojumi ir vismaz trīs vietās (katram sava nozīme protams). Tāpat ringtoņu izvēles ir vismaz divas - uz ko attiecas kopējā ? nav ne jausmas. Un tamlīdzīgi nevajadzīgi saskarnes sarežģījumi.
 • tam kamera priekšā un kamera pakaļā, bet pielāgot ekrāna gaišumu atbilstoši apkārtnes apgaismojumam tas nejēdz - kaut kas tur noraustās, bet reāli tāpat vislaik jālien settingos un 2x dienā jāmaina - dienā pa tumšu, gultā ziņas lasot spiež acī.
 • klaviatūras atslēgšanas taustiņi ir ekskluzīvi tiem, kas telefonu tur labajā rokā. Kāpēc to nevar uztaisīt definējamu - piem. doubleclick uz lielās centra pogas?
 • epasta programma joprojām neko nav dzirdējusi par filtriem un fontu izmēri un atstarpes starp tekstiem e-pastos ir nepiedodami lieli.
 • USB kabelis - kāpēc atkal kaut kāds vēl cits standarts telefona ligzdai ? ar ko bija slikts parastais kā 6120 ?
 • normālu 3.5mm austiņu ligzdu !


Secinājumi:
Neskatoties uz visiem mīnusiem Nokia E71 pavisam noteikti ir šobrīd labākais no visiem mums pieejamajiem biznesa klases tālruņiem. Tam šobrīd nav sāncenšu.
 

← uz sākumu