iPhone 4S pret iPhone 3GS jeb izaicinājums viedtālrunim (papildināts 15.11.2014)
Zem minimālisma cirvīša ir nonācis mans iPhone 4S un lūk kāpēc.

Man kā apmātam minimālistam mieru nelika doma par to, cik daudz laika savā ikdienā es tērēju spēlējoties ar savu viedtālruni. Vēl jo vairāk es mēģināju sev uzdot jautājumu - Kāpēc ? Es sapratu, ka lai reāli paveiktu paveicamo man pietiktu ar kādu desmito daļu no visa tā laika. Tomēr bija kaut kas tāds, kas kā magnēts vilka čekot, pagooglēt, sekot. Kad pavisam nejauši sāku lasīt The Willpower Instinct, priekš sevis atklāju vēl nezinātas lietas par mūsu smadzeņu darbību un konkrētajā gadījumā dopamīnu, kurš patiesībā ir 21.g.s. informācijas patērētāju apsēstības pamatā.

Liela atkāpe. Prasta lauku veča vārdiem sakot tas ir tāds sūds smadzenēs, kas dod mums gandarījuma solījumus. Tas ir tas, kas mūs kustina. Lai vai ko mēs darītu, lai vai ko mēs sasniegtu, lai vai cik mums SAABu būtu (@Edijs wink ;) ) - gandarījuma solījums ir kā tāda malduguns, kas mums liek skriet pakaļ jaunām lietām, čekot mailus, twitterus, facebookus utml. cerībā, ka jauns mails, twīts, posts ienesīs mūsu dzīvē kaut ko labāku. Dabūjot piecus LIKE instagramā mēs jūtamies kā kaut ko paveikuši… un gribas vēl. Nopērkot jaunāko iPhone gandarījums par izdarīto ātri pārvēršas pieradumā, un lai uzturētu pienācīgu uzbudinājuma (excitement) līmeni mums vajag vēl, vēl, vēl un vēl… Diemžēl dopamīna verdzībai ir arī cita puse - kultivējot patīkamo satraukumu, tas kultivē arī uzvilkšanos, kas pāriet stresā. Interesanti, ka vairumā gadījumu, lai mazinātu stresu mēs tehnoatkarīgie atkal izvēlamies patīkamo uzbudinājumu, kurš nevis palīdz mazināt, bet vairo to pašu stresu. Zinātnieki šo fenomenu atklāja pavisam nejauši iestūķējot elektrodus žurku galvās nedaudz par dziļu un redzot, ka tās, lai saņemtu kārtējo šļuku gandarījuma solījuma (dopamīna), skraidīja spiest pogas pāri elektrizētam sietam kamēr nobeidzās.

Nepārprotiet, es neesmu pret patīkamo saviļņojumu, kurš neapšaubāmi ir dažādu lielu sasniegumu pamatā, tomēr 21.g.s. mums ir jāsāk filtrēt ar ko mēs nodarbinam savu pelēko masu, sensenos laikos tas bija stimulators, kurš tika iedarbināts retumis, pārsvarā lai izdzīvotu. Līdzīgi kā ēšana - senos laikos par to bija krietni jāpiedomā, šobrīd, lai pārēstos, nav jābūt ķēniņam.

Pretviela tam visam patiesībā ir klusums, miers, meditācija, tukšums - kuram no jums tā ir par daudz ?

Jau kādu pusgadu es aktīvi revidēju savu iPhone appu klāstu, lai noskaidrotu, kas manā ikdienā ir reāli nepieciešams un kas ir tas, kas rada šo nevajadzīgo uzmanības novēršanu un stresa vairošanu.

Mīņājoties šurpu turpu esmu noskaidrojis, ka man būtiskākais tālrunī ir :
* e-pasts (ārpus biroja, darba laikā)
* mobilais internets (hostings prasa savu)
* podcasts, iheartradio, sonos control, rowmote, airplay
* evernote, dropbox, waze (šadtad)
* kalendārs, kontakti (icloud sync)
* kamera (pārsvarā evernotam)
* videokamera (ģimenes memorabilia)

Visam tam pilnīgi pietiek 3GS - 4S kameras uzņemtās bildes uz evernote sūtu izmantojot e-pastu, lai varētu samazināt izmēru - nevajag man visus 8mpix, kas ne tikai pēcāk no mobilā neta lēnāk ielādējas, bet arī izrij evernote bezmaksas limitu.

Es nemaz nerunāšu par to, ka man nācās iepirkt ProCamera, lai varētu samazināt video ieraksta izmērus no nejēdzīgā 1080 uz vismaz 720p. (es pavisam nesen sāku apkopot savus uzņemtos ģimenes video - pat atsakoties no rediģēšanas, sametot visus video vienkārši pa gadiem kopā vienā garā video, tās ir pamatīgas sāpes dibenā)

Zaudējums ātrumā varētu būt iemesls pievērsties viedtālrunim tikai tad, kad tas reāli ir nepieciešams, nevis aiz gara laika.

Te es pieminēšu to, ko neminēju twitterī. Vienādojumā ir vēl divas lietas:
1) Lasīšanai un lielākai mobilajai datorizēšanai man ir iPad Mini (es jau jūtu kā visi tūlīt metīsies teikt, ka tas nav minimālista cienīgi, tomēr viss ir subjektīvi un arī to es varu pamatot);
2) Smukbildēm man ir vecs Nikon D60 ar bilžu wifi (Eye-Fi) uploadu uz iPad Mini.

Visa šī maiņa būtu bezjēdzīga, ja tajā visā nebūtu kāds finansiāls ieguvums. spriežot pēc aparātu vērtībām secondhand tirgū ieguvums varēja būt no 130-170Ls. Šim ieguvumam ir paredzēts pielietojums, kurš mūsu ikdienu padarītu labāku. Kāpēc to neizmantot ?

Atbildot uz jautājumu par to, kas būs pēc gada, kad vajadzēs mainīt 3GS uz kaut ko jaunāku ? Nezinu. Bet loģiski domājot, pat ja pēc tā gada nāksies atkal pirkt iPhone 4 vai 4S pa tiem pašiem 130-170 Ls, sanāk, ka būšu aizņēmies uz gadu naudu bez procentiem.

P.S. Es strādāju darbu, kurā bez gadžetiem nekā nevar iztikt, ja tas tā nebūtu, es atteiktos no smartfona vispār.

P.P.S. Es arī apzinos, ka šāda darījuma izdošanās ir maz ticama, tomēr liek aizdomāties...

Papildināts 15.03.2013

Maiņa izdevās. Tika nopirkts melns 16GB 3GS pa 90Ls ļoti labā stāvoklī, un 4S pārdots par 250Ls. Kopējais guvums 160Ls. Nav slikti. Jau tuvākajās dienās guvums tiks ieguldīts citos ikdienas uzlabojumos.

Papildināts 17.04.2013

Nemelošu, biju nobažījies kā būs, vai varēšu sadzīvot ar 3GS? Mēnesi vēlāk varu tikai pateikt, ka esmu ārkārtīgi priecīgs, ka izdarīju šādu maiņu. Manām vajadzībām 3GS ir pilnīgi pietiekams un adekvāts. Ātrums tiešām ir švakāks, bet parasti tas ir novērojams tieši pie Twittera atvēršanas - tas ir kā atgādinājums tam, ka nav tur ko vispār līst iekšā. Fotokamera arī sadzīves vajadzībām pilnīgi pietiekama. Visi būtiskie appi darbojas bez bēdu. Eksperiments izdevies!

Papildināts 25.06.2013

Arī pēc WWDC iOS7 prezentācijas viss joprojām apmierina, un mans vecais 3GS vēl pat līdz rudenim būs "aktuāls". Eksperiments joprojām izdevies!

Papildināts 18.09.2013

Pagājušajā nedēļā bartera kārtā tiku pie iPhone 5... Šodien (iOS7 iznākšanas dienā) pārdevu. Jo 3GS joprojām nodrošina visu ikdienas darba ritumu. Pagaidām vienīgais satraucošais faktors ir appu mantojamība uz iOS6 - ar domu: atjauninājumus esošajiem appiem man nevajag, kamēr vien es varu lietot patreizējās versijas. Reāli kritiskākais ir Evernote - tam nav mobilās web versijas un ikdienā man tā ir diezgan neaizstājama info vācelīte, kurā atrast dažādas ikdienu uzlabojošas informācijas drumslas. Kontakti, Kalendāri, E-pasti, iMessages joprojām sinhronizējas, un tas, domājams, arī nemainīsies. Bez tam iP5 bija par garu, dažādas pogas uz ekrāna bija grūti aizsniegt - 3GS formfaktors paliek nepārspēts. Eksperiments joprojām izdevies!

P.S. @viuksmp tikko norādīja uz šo rakstu. Tas tad arī pieliek punktu manām bažām :)

Papildināts 06.11.2013

Līdz šim esmu uzcītīgi dokumentējis šī eksperimenta gaitu un godīguma labad tādā pašā garā turpinu...
Esmu ticis pie sadauzīta iPhone4 ar nestrādājošu mājas pogu - 50Ls.
(Nē, 3GS nekur nav pazudis - tas tika iedots Fāterim, kurš nupat jau gandrīz 2 mēnešus dzīvojas pa slimnīcu un pēc divām operācijām netiek uz pekām, un blenžot caurām dienām sienā mundrāks arī nepaliek - sapratu, ka jānovērš viņa domas no nebūšanām un kaut kā jāīsina viņa laiku. Grāmatas, žurnāli viņam izsenis sveši. Nesen biju pieradinājis pie iPada, bet tas (iPad1) ir par smagu novārdzinātam organismam un interneta jau tur palātā arī nav, tāpēc pēc testa izbrauciena sapratu, ka 3GS + kaut kāda datu simkarte būs īsti vietā, lai viš var lūrēt savus jūķūbus un lasīt "mūžam pozitīvās" ziņas. Kāpēc viņam 3GS un man 4? Tāpēc, ka iP4 mājas poga nestrādā un viņam tas būs par sarežģītu. Ak, jā, jūs, kas esiet superkristieši, aizlūdziet, lai viņam tur viss ātrāk un labāk beidzas.)

Papildināts 25.11.2013

Fāters ir ārā no slimnīcas, 3GS ir atpakaļ manās rokās, iPhone4 ir salabots un pārdots par labiem 129Ls. Ja godīgi - pa tām dažām nedēļām jau biju paspējis noilgoties pēc sava vecā labā 3GS :) Eksperiments joprojām izdevies!

Papildināts 17.03.2014

Nu re. Jau gads riņķī :) 3GS joprojām tiek lietots diendienā.
Vai ir kaut kas mainījies lietošanas paradumos? Jā un nē. Jau kādu laiku pirms maiņas no 4S uz 3GS biju aptracis ar savu minimālismu un ik pa laikam dzēsu visu lieko ārā. Zemāk redzams, kuri appi ir izdzīvojuši uz 3GS - no tiem kritisks ir tikai Evernote. Visi pārējie ir ērtībai. Soctīklu cienītājiem varu pateikt, ka esmu praktiski atbrīvojies no twittera atkarības. Mobilā web Facebooka lietošana ir palielinājusies, bet tā ir saistībā ar manām FMU.lv aktivitātēm un tai ir tikai un vienīgi praktiska daba.
Vai man tajā kaut kā pietrūkst ? Jā un nē. Vienīgais, ko es gribētu, ir ātrāks procesors, bet ja es sāku pamanīt kādu bremzēšanu, tas man vienmēr ir kā labs atgādinājums, ka dzīve ir tur ārā nevis "viedtālrunī".
Ar šo tad arī noslēdzam šos eksperimenta ierakstus. Vēl tikai kādreiz (ja atcerēšos) ierakstīšu kad un uz ko un kāpēc tas tiks nomainīts. 3GS FTW!Papildināts 15.04.2014

Nu re, loks ir pavisam noslēdzies ar iPhone 5C. Iemesls... barteris, no kura nespēju atteikties tikai principa pēc :) (otrā bartera pusē mani apzināti vilināja uz 5C zinot, ka es joprojām staigāju ar 3GS). Un arī apsvērums, ka 5C var būt pēdējais lietojamais no jaunākajiem iPhone līdz viņi visi tur ārā sapratīs, ka 6" fabletes ir pilnīgs ārprāts. Kad man prasa, kas man patīk 5C vairāk nekā 3GS, es pavisam droši varu pateikt, ka tikai procesora ātrums. Pārējais ir tikai blings. Toties man nepatīk, ka tas ir garāks. Man nepatīk, ka pēkšņi sinhronizācijas kabelim jābūt sertificētam. Ka austiņu vads ir spraužams "pakaļā" nevis "galvā". Bet tas viss ir nieki ar ko es droši vien ātri apradīšu.
Pirmajās dienās atkal aptraku ar appiem salikdams čupu un spēlēdamies, tomēr nupat jau pēc trīs dienām atkal lielāko daļu crAppu esmu izdzēsis. Dzīve tomēr ir tur ārā, nevis tālrunī ;)

Papildināts 15.11.2014

Pēc pusgada ar iPhone 5C tomēr nelika mieru doma, ka nēsāju kabatā liekus vismaz 200€, jo pēc visiem parametriem man joprojām pietiek ar 3GS. Nolēmu pārdot. Pa lēto tiku pie jailbreakota 3GS, bet tam diemžēl nestrādā Push Notifications (līdz ar to iMessages). Es varētu bez tiem iztikt, bet apkārtējie jau ir pieraduši, ka var mani sazināt nemaksājot par īsziņām, un ar iespēju nosūtīt bildes vai citus failus. Tad nu tas atkrita kā variants. Kamēr es tur tā ņēmos un nobriedu vēl vienam mēģinājumam, sapratu ka 3GS un 4 cenu atšķirība jau ir tik mizerabli maza (ap 15-25€), ka ir vērts jau ņemt iP4 (ar labāku proci, kameru, ekrānu). Domāts, darīts. Nevienam neko vairs neteikšu un dzīvošos ar šo kamēr atņirgsies. Bet iedomāties tikai - zem 100€ var dabūt to pēc kā tikai pirms dažiem gadiem mēs tvīkām un stenējām :) ... Vilkties tehnoloģiju progresam nopakaļus ir ārkārtīgi izdevīgi - zaudējumi mazi, ieguvumi lieli. Lai mums visiem sokas.
 

← uz sākumu