Finansiālā brīvība
Jau pērn rakstīju, ka mani ļoti aizrāva Total Money Makeover by Dave Ramsey.

Šo rakstu, lai apliecinātu, ka tas tiešām strādā un tiktāl no pagājušā gada maija, kad bijām parādos ap 2500 Latiem, neskatoties uz visādiem papildus lielajiem izdevumiem, kas bija neizbēgami, esam tikuši ārā no parādiem (izņemot mājas kredītu), un pat jau iekrājuši nelielu buferi ikmēneša izdevumiem.

Draugi, radi, paziņas vaicā, kas tajā tāds brīnumains? Daudz kas un nekas. Tajā nav nekādu mistisku recepšu par to kā vinnēt loterijā. Tajā viss ir par smagu darbu un lielu pacietību un apdomību.

Zemāk rakstītais var šķist ārkārtīgi elementāra lieta, tomēr pēc dažādām sarunām ar līdzcilvēkiem esmu atklājis, ka latvijieši savām finanšu lietām seko ļoti pavirši.

Pats pirmais un galvenais ir ģimenes budžeta izveide.

1) izveido sarakstu ar izdevumiem, kas paredzēti tuvākajā mēnesī.

2) pārdomā kārtīgi, cik tuvākā gada griezumā būs vēl vienreizējie lielie izdevumi, kas ir paredzami (auto remonti/apkope, auto nodokļi, auto apdrošināšana, mājokļa apdrošināšana, malkas iegāde utml.). Sadali tos uz atlikušajiem mēnešiem līdz aptuvenajam paredzētajam maksājuma laikam. Pieliec mēneša izdevumu sarakstā rezultātu.

3) paredzi budžetā vietu "avārijas fondam" un cik ātri vien iespējams atliec vismaz 300lvl (vēlams 500) krājkontā - vai jebkurā citā vietā, kur piekļūt nav viegli (burka uz ledusskapja nestrādā - draugs pārbaudīja ;) ) Tas ir nepieciešams tikai tiem gadījumiem, kuri patiesi nebija paredzami 2.punktā - izpārdošana nav avārija jeb ārkārtas gadījums !!! ;) Tas palīdzēs nenorauties, kamēr cīnīsies ar paredzamajiem izdevumiem.

4) noliec pretim visus ienākumus, kuri ir droši paredzami.

Jācer, ka ap šo vietu ienākumi ir lielāki nekā paredzamie izdevumi. Ja tā nav, domā ko pārdosi vai kur piepelnīsies, vai no kuras izdevumu daļas atteiksies. ;)

5) līdzko mazais avārijas fonds ir piepildīts, izveido sarakstu ar visiem parādiem - kredīti (izņemot mājas), līzingi, mazcenas mobilie utt. Sarindo no mazākā uz lielāko. Kad tas ir darīts, no pāri palikušās naudas (pēc budžeta izpildes) sāc izmaksāt mazāko sarakstā redzamo parādu. Pārējiem parādiem atvēli tikai iespējamo minimālo maksājumu. Šajā solī būs kārdinājums jaukt secību - nedari to. Pat ja matemātiski tas ir izdevīgāk, psiholoģiski ir ārkārtīgi svarīgi just progresu.

6) kad esi ticis galā ar parādiem, sāc piepildīt Lielo avārijas fondu. Summai, kuru vajadzētu iekrāt, ir jābūt 3-6 mēnešu mājsaimniecības izdevumu apmērā. (Tā, lai pilnīgas neveiksmes gadījumā 6 mēnešus visa ģimene var turpināt dzīvot itkā nekas nebūtu noticis).

Mēs šobrīd kāreiz strādājam pie Lielā avārijas fonda - tas aizņems kādus gadus divus.

Mūsu finansiālā situācija nav mainījusies. Mums, pateicoties šim, vienkārši ir izdevies panākt, ka mēs nevis skrienam pakaļ maksājumiem, bet tie ienāk tad, kad mums jau tam ir paredzēta nauda. Un tas, savukārt, noņem mūsu ikdienai to nenormālo stresa garšu.

Neceriet ar pirmo piegājienu izveidot perfektu budžetu. Tas būs jāpieslīpē vēl ilgi. Neieplānojiet nereālus ciparus, tomēr, ja nav citas iespējas nosakiet uz dullo, ka, piemēram, pārtikai tērēsiet nedēļā 45 Ls un mēģiniet iekļauties, un sekojiet vai tas izdodas. Ja neizdodas paanalizējiet kāpēc - te paredzami lielākie kašķi - jo dažām sievām (ne manai!) visam vienmēr ir jābūt no mammasdabas vai gucci, un daži vīri nekad nesaņemsies pārdot to moci, kurš vienpersoniski varētu dzēst visus parādus, un uz kura tie jau sensen nav sēdušies. Tomēr paturiet prātā, ka šādā režīmā nebūs jādzīvo mūžīgi. Pēc parādu izmaksas mēs izveidojām budžetā pozīcijas, kas saucas "notriecamā nauda" - tas palīdzēja mums nedaudz atslābt un zināt, ka lai arī cipars ir neliels, tomēr es varu to notriekt nejūtoties vainīgs par izšķērdību. Vienlaikus uzliekot limitu savai izšķērdībai.

Mēs pārdevām visu, ko vien varējām, vadājām sīkos uz dārziņu ar velosipēdu (viens turpu šurpu 15km - parasti 2x dienā), atteicāmies, turējāmies, meklējām iespējas piepelnīties - starp citu, aizņēmāmies lietas, lai nevajadzētu tās pirkt, barterojām, neēdām restorānos (ja vien draugi neuzsauca), pārdomājām katru pirkumu rūpīgi un cītīgi, pārtiku tikai pēc saraksta pirkām, braucām ar sabiedrisko, staigājām ar kājām, mainijām mobilos operatorus, interneta pakalpojumu sniedzējus un vēl visādi aktīvi domājām kā un kur neiztērēt lieku.

... un mēs to turpināsim.

"Live like no one else, so that later you can live like no one else." - Dave Ramsey
 

← uz sākumu