← uz sākumu
2012.gada 20.jūlijs (19)

Gads bez televīzijas un ziņām un reklāmas

Minimālisms   


Nupat augustā apritēs gads kopš mūsmājās esam atteikušies no Latvijā pieejamās televīzijas… un ziņām. Avīzes pie mums iemaldās reti - pārsvarā kā makulatūra dedzināšanai. Radio mēs nekad neesam klausījušies. Portālos ielienam reti - izņemot, protams, kakao.lv ;)


Sākās viss gandrīz nejauši. Lattelecom paprasīja Ls40 par divus gadus cītīgi apmaksātu dekoderi - sapratu, ka mūsu vajadzībām pilnīgi pietiktu arī ar krietni lētāku, tāpēc atgriezu dekoderi Lattelecomam un nolēmu vienkārši pamēģināt iztikt bez parastās televīzijas kādu laiciņu - atpūsties no reklāmām utml. Pēc aptuveni diviem mēnešiem uznāca lielās 'lomkas' - gribējās fona troksni un gribējās paskatīties, kas tad notiek apkārt. Dažādu sadzīvisku peripētiju rezultātā nesanāca iegādāties prastāko no dekoderiem plānotajā laikā. Tad atkal pagāja kāds laiciņš un 'lomkas' remdēja internetos uzietais Panorāmas podcasts - lai arī ar aizķeri, tas tomēr deva meklēto negāciju dozu. Un gāja vēl kāds laiks un sāka aizmirsties paskatīties, kas tad īsti notiek. Un tā aizvien retāk un retāk un retāk un … kamēr jau vairs pavisam neskatos.

 

Tas ir tāds īss un saraustīts stāsts par to kā līdz tam nonācu, bet tas viss un mana aizraušanās ar minimālismu (NEKĀ LIEKA!) man lika aizvien vairāk aizdomāties par to nenormālo informācijas plūsmu, kurā mēs pret savu gribu vai aiz pieraduma un bailēm esam ierauti un peldam kā nolēmēti.

 

Pa šo gadu esmu pamatīgi izfiltrējis (un joprojām to daru) savas ienākošās informācijas daudzumu un saturu.

 

Nupat jau esmu kādu reizi arī diezgan karsti diskutējis par informācijas nefiltrēšanas sekām. 

 

Man prasa "Kā tu vari dzīvot nezinot, kas notiek apkārt ?" - well… tas ko pasniedz ziņās pavisam noteikti, nav viss kas notiek apkārt - visu zināt tāpat nevar. Un kas man mainās no tā, ka es zinu, ka kaut kur tāltālā zemē ir noticis kaut kas briesmīgs ar nenoteiktu skaitu cilvēku? Ko man maina ziņa par viena trakā mešanos no vantīm? Ko maina ziņa, ka pat valsts kontrole mūsu valstī vairs neko nekontrolē ? 

Es pateikšu ko. Šādas ziņas laupa vēlmi radīt, darīt, strādāt, dzīvot. Es goda vārds neatceros, kad es pēdējo reizi esmu dzirdējis, kādas ziņas, kas kaut nedaudz uzlabotu garastāvokli - lai arī Panorāmas beigās kaut ko no pozitīvā vienmēr mēģina pieminēt.

Vai sekošana ziņām ir padarījusi kādu dzīvi vieglāku, mierīgāku? Nē, cilvēki tikai uzvelkas un kļūst par tiem, ko viņi paši tik ļoti nemīl.

 

Man prasa "Bet ja nu tu palaidīsi garām ...  ?" - ziņas, kuras skar tevi pa tiešo, tevi atradīs. Tā piemēram, nu neļāva tak man neviens palaist garām PVNu maiņas. Ja sāksies trešais pasaules karš, gan jau es arī to pamanīšu. 

 

Man prasa "Bet ja neviens neskatīsies ziņas, tad tie tur augšā/krievijā/ēģiptē varēs darīt ko grib ?" - Ja tu kaut kā vari ietekmēt, lai lietas notiek uz labo pusi, tad dari to. No ziņu skatīšanās nekas nemainīsies. Vislabāk būtu, ja mēs katrs darītu savu daļu gaišās nākotnes celšanā neskatoties uz citiem. Pats es tā daru cik vien ir manos spēkos. Heck! es pat apsveru iespēju iestāties partijā, kas manā pagastā pēc pēdējām vēlēšanām ir paveikusi daudz labu pārmaiņu - gribu palīdzēt : vai tas būtu ar vienkāršu morālu atbalstu, ideju, padomu vai kā savādāk, bet tur es redzu, ka es varu dot pienesumu. Pozitīvu.

 

Man prasa "Kā tu zināsi par ko balsot, ja nebūsi sekojis līdz?" - centīšos iedziļināties pirms vēlēšanām. Gan jau viņi viens par otru viskaut ko interesantu pastāstīs. Pašvaldībā man nevajag ziņas, lai zinātu par ko balsot - es redzu uz vietas, kas un kā un kur mainās - un es pieeju un pa tiešo uzprasu traktoristam kas viņam lika šitento ceļu labot. 

 

Emocionāli ziņas mūs vienkārši izvaro - kā var justies pēc tā, kad uzzini, ka kārtējais deputāts mūs kā tautu ir vienkārši piesmējis ? un tu neko - pilnīgi neko ! - nevari izdarīt. Izņemot, protams, pasolīt, ka nākošajās vēlēšanās tu par viņu nebalsosi. Un pašam nezināmu iemeslu dēļ tak tāpat tas sukulis būs atpakaļ nākošajā saeimā kā likts. Kā var justies pēc tā, ka tev piestāsta pilnu galvu ar ekonomiskajām un sadzīviskajām negācijām visā pasaulē ? Kam man to visu ?

 

Dzīvot bez uzbāzīgās tv reklāmas arī mierīgāk - nav ne jausmas kurš biksīšu ieliknītis tagad ir modē, par pamperu inovācijām uzzinu pa tiešo pie veikala plaukta. Es jau pat vairs neatceros, ko tur vēl vispār reklamē.

 

Kas notiek kad cilvēks padzīvo informācijas vakuumā ? Vispirms iestājas neliela panika, bailes - tā ir atkarības pazīme. Šī stadija ir tā, kurai retais tiek cauri, jo, lai arī cik stresaina tā patiesībā būtu, vispārpieņemtā rutīna šķiet nomierinoša. Kad ir tikts pāri šim, lēnām sāk attīrīties operatīvā atmiņa, kura ir bijusi nepārtraukti pārslogota. Un tad - un tikai tad ! - cilvēks veidojas par cilvēku. Domām ir vieta, kur apgriezties. Ir laiks pamanīt apkārt notiekošo. Ir laiks padomāt par interesanto, par nesvarīgo. Sāk brukt rutīna. Sāk dzimt idejas. Dzīve sāk mainīties.

 

Ir viena lieta, ko informācijas straume mums laupa ar ārprātīgu nežēlastību - ŠODIENA. TAGADNE. Jau sen esmu sapratis, ka cilvēka lielākā laime ir dzīvot tagadnē. Tas nenozīmē aizmirst pagātni vai nerūpēties par nākotni. Tas nozīmē pamanīt (!) šodienu.  

 

Tikai tagad savos 35 es beidzot sāku mazliet saprast, kas es pavisam noteikti neesmu. Pēc Bībeles atklāšanas kaut kur ap savu divdesmit pirmo gadu, šis ir mans otrais lielākais dzīves izzināšanas gājiens. Es nevaru apstāties. Man gribas lasīt un domāt un prātot un mainīt un darīt un iet un celt. Un tas viss pavisam noteikti ir tikai pateicoties tam, ka es apzināti un mākslīgi radīju dzīvē telpu, pauzi, lai nogaidītu, kad putekļi nosēdīsies un ieraudzītu, kur un par ko es esmu kļuvis.

 

Es joprojām lasu dažādas ziņu barotnes, bet tās ir par DIY, Minimalism, Simplicity, LifeHacking tēmām. Pavisam nelielās devās ir palikusi barotne par gadžetiem - tas man tāds daļēji darba pienākums.

 

Man gribas nostiprināt savu pārliecību, tāpēc es ceru, ka arī te komentāros iespruks kāds pretarguments manam viedoklim.

 

(P.S. par līdzīgu tēmu uzdūros arī vienam rakstam šeit)


  
 
    Kaspars (parasts)       2012-07-20, 14:36
- Man tā jau būs pagājuši aptuveni 7 gadi. Vienīgi - pēdējos 2 gados ļoti daudz esmu sekojis līdzi ārzemēs rakstītajam par tehnoloģijām, tagad arī šo apjomu (RSS avotu skaitu) mēģinu samazināt, jo ir daudz atkārtošanās.
    Švāns       2012-07-20, 15:11
- Bez ierastās tiešraides TV es arī esmu jau aptuveni 2 gadus. TV gan vēl tiek izmantots pietiekoši daudz, taču pie tā ir pieslēgts dators un tiek skatītas seriālu sezonas, filmas un dažreiz brīvdienās kāds mūzikas kanāls. Par ziņu trūkumu galīgi nevaru sūdzēties - pie brokastu galda palasu Flipboard, kur man caur twitter fīdu pievienoti daži populārākie LV portāli. Ņemot vērā, ka twitter fīdā viņi neliek katru ziņu, bet tikai svarīgākās, tad neko nozīmīgu garām neizdodas palaist, taču nav arī tā, ka būtu par daudz.
       Kaspars (parasts) >Švāns       2012-07-20, 15:36
- Man arī ir televizors, kurā skatos kādus video no WD HD media pleijera.
    Ieva       2012-07-20, 15:23
- Ha! Es arī apsvēru domu uzlabot dzīvi pagastā ņemot dalību partijā ) Saulkrastu vai Limbažu nodaļās (Saulkrasti man labāk patika), pat aizsūtīju pieteikumu, bet šie neatbildēja, nospriedu- ka ne-ne, nav Dieva prāts
       Boo >Ieva       2012-07-20, 15:27
- iesim kopā - dzīvajā - stāties
          Ieva >Boo       2012-07-20, 15:28
- Sarunāts!
    N.R       2012-07-20, 15:43
- Big deal Ne man, ne vismaz diviem draugiem, mājās nekad nav bijis TV (nejaukt ar pašu aparātu, runa ir par "televīzijas signālu") un avīzes arī nekad neesmu lasījis. Radio nav. Vienīgās ziņas ko uzzinu ir no interneta, lai gan speciāli neeju lasīt.
       Boo >N.R       2012-07-20, 16:56
- Man tas bija big deal Man apkārt ir maz tādu, kam tā ir. Spriežot pēc komentāriem mūsu tādu ir vairāk nekā man likās. Un par to man ir patiess prieks
Varbūt esmu to nenojaušot iesaistījies kaut kādā nezkurātur atmodā ?
          igors >Boo       2012-07-20, 18:15
- Nu jau gadus17 nelietoju tv. Ja ko vajag ir nets. Ja kaut kas interesē vai uztrauc atrodu, palasu. Tv nav ne kas labs. Nesen čoms teica ka arī vairs neskatās.
    Linda       2012-07-20, 16:30
- Piekrītu viedoklim par to nolēmēšanu (vai kā nu tur) un negācijām
Man televizora ēra pilnībā beidzās ar dzīvokļa iegādi, jo tv pirkt negribējās, vietas tādai kastei ar īsti nebija, tāpēc lai nu galīgi būtu tv in emergency case, nopirku tādu USB puļķi, ko piespraust datoram un tad caur to TV skatīties. Tas nabags šobrīd tiek piespraust pie kompīša reizi pusgadā tikai, lai konstatētu, ka nekas tur nav mainījies
Lietojot Internetu jau no informācijas vakuuma jābaidās nebūtu. Visu vajadzīgo uzzinu caur Twiteri
    emils       2012-07-20, 16:35
- Man nav neviena pretargumenta...
Jo ir tieši tāpat. TV ir, pie kura ir pieslēgts DVD, kur iespējams skatīties to, ko izvēlamies...
Dzīve mierīgāka un laika vairāk...
    Žans       2012-07-20, 21:09
- Principā neskatos televiziju jau sešus gadus, kopš mājās parādijās internets. Kā vispār var izturēt tv reklamas filmu laikā es nezinu. Visas ziņas svarīgas parasti iegūstu no twittera, tas noteikti ir šobrīd ērtakais un pieejamakais ziņu avots.
    Aivars       2012-07-22, 05:28
- Es gluži pretēji Tev, nevis centos atmest TV skatīšanos, bet mēģināju sākt to skatīties. Divus gadus biju viasat klients, bet pēc līguma beigām atteicos no viņu pakalpojumiem. Discovery un History kanāli patika, bet skatījos tos pārāk reti, lai būtu vērts turpināt par tiem maksāt. Bija doma Lattelekom zinātnes un bērnu pakas paņemt, bet tās iet komlektā ar man nevajadzīgu ekonomisko paku.
TV kaste mājās ir, bet pie tās pieslēgts tiek tikai dators, vai apple TV. Bez savas multeņu un filmu devas nepaliekam, bet arī nepārdozējam. Bezjēdzīgi fonu ar TV nepiedrazojam.
    qq       2012-07-23, 00:04
- Neņem ļaunā, bet šķiet, ka vēlies uzvesties - "mucā audzis un pa spundi barots"
    Inese       2012-07-23, 17:44
- Ar ko web ir labāks par TV? Saprotams, ja cilvēks konsekventi izvairās no jebkādas informācijas ieguves. Bet tie, kas komentāros raksta, ka nelieto TV, bet skatās webā to, ko vēlas, ir liekuļi. Arī TV taču arī ir iespējas izvēlēties programmas, neviens jau tās "briesmīgās" ziņas nespiež skatīties. Ja nepatīk reklāmas, skaties ierakstā un tin pāri. Ne jau TV kā formāts ir pie vainas, bet tas, ka neprotot to lietot, ļaunuma sakni gribam meklēt kastē.
    kk       2012-07-23, 17:44
- Piebiedrojos domubiedriem, kas nelieto TV. Mana "pieredze" jau ap 20 gadiem. Pilnīgi pietiek ar internetu.
    electic.lv       2012-07-23, 17:57
- Es televīziju neskatos sen, bet ja arī man ir televīzija, tad tur es 95% skatos populārzinātniskus raidījumus (Discovery, National Geographics), kādu lielu sporta notikumu (čempionāts, Olimpiskās spēles)vai mūzikas kanalus, kad vienkārši vajag mūziku fonā, bet slinkums izvēlēties no savas pleylistes. Ziņas uzņemu internetā, tās kuras vēlos.
    Kristaps       2012-07-23, 21:48
- TV nelietoju jau 8 gadus, vienīgais brīdis kad tas nedaudz pietrūkst ir pasaules čempionāts hokejā TV nelietošana arī sākās ar to, ka negribējās pieslēgt kabeļtelevīziju, tad TV gadu nostāvēja plauktā un putēja, beigās lai atbrīvotu vietu tika nogādāts laukos. Nejūtu ka kaut ko baigi būtu zaudējis. Visvairāk tajā visā tracināja bezjēdzīgi daudz reklāmas un nevajadzīgs saturs, internetā reklāmas var bloķēt (tam kas te par interneta lietošanu raudāja), ko es arī daru, savukārt jaunākos ārzemju seriālus, tā pat TV nevarētu redzēt.
    Vakantanka       2013-01-28, 19:26
- Arī es, jau piekto gadu neskatos TV, neklausos radio pārraides. Esmu atteicies no masu medijiem vispār. Un tikai tagad es beidzot sāku saprast, kas man patiešām interesē. Un tam man ir internets. Es varu skatīties to ko vēlos. Es varu klausīties to ko vēlos un lasīt to, kas mani interesē, nevis to, ko man liek skatīties, to ko man stāsta vai vēlas lai es uzzinu (Kādu "nezināmu" iemeslu dēļ). Protams, ka arī šeit ir pilns ar muļķībām, bet, ja reiz esi izpratis pašu būtību, kāpēc tev stāsta to ko tev stāsta - atliek vienīgi pasmaidīt par VIŅU centību

↑ uz augšu ↑
Mana foto plūsma →

RSS